SEO Uyumlu Makale Hazırlama

seo-uyumlu-makale-hazirlamakSeo kriterlerinin sürekli olarak geliştirildiğini, doğal olan ile doğal olmayan, işe yarar ile işe yaramayan web sayfalarını birbirinden ayırt etmeyi amaçlayan arama motorları bu konuda büyük aşamalar kaydetti. Günden güne değişen ve önemini eskisine oranla kaybeden backlink faktörü, kaybettiği değerleri “özgünlük, güncellik” kriterlerine aktardı. Tabii ki bu değişiklikleri yapan arama motorları, geliştirdikleri algoritmalar sayesinde güncellemeleri yayına aldı.

Kurumsal web sayfaları, blog sayfaları, haber siteleri ve daha bir çok farklı platformda bulunan sitelerin içeriklerine daha dikkat etmesi gerekiyor ve özgün içerikler kullanması gerekiyor. Özgün içerikli SEO uyumlu makale’ler ile arama motorlarında istenilen konuma günümüzde gelmek mümkündür. Google’ın bir web sayfasının özgün olduğuna kanaat getirmesi ve yayın hayatını özgün içeriklerle sürdürmeye devam etmesi durumunda o siteye sıralama bazlı güzel ödüller verebilir.

SEO uyumlu makaleler ise arama motorlarının istediği yazı formatlarında yazılan, özgün içerik barındıran, görsel öğelerin etkili bir biçimde kullanıldığı yazılardır.

SEO uyumlu makale’de en önce dikkat etmemiz gereken konu “içerik algısı” konusu olacaktır. İçeriğimizin kopya, spam olarak görülmemesi için tamamen özgün bir anlatım biçimi ile makale’mizi yazmamız gerekiyor.

Seo uyumlu makale hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Özgün ve anahtar kelimeyi barındıran bir başlık seçilmelidir.
 • Farklı, sade bir anlatım biçimi ile özgün bir makale hazırlanmalıdır.
 • Bu özgün makalenin uzunluğu önem verilen bir konu olduğundan, 350 kelime’nin üzerinde olması, makale’yi daha etkili kılacaktır.
 • Noktalama işaretlerine önem verilmesi gerekir.
 • Anahtar kelime çok sık kullanılmamalıdır.
 • Anahtar kelime yazının üst taraflarında geçmesi daha etkili olur.
 • Anahtar kelime büyük harflerle yazılabilir.
 • Makale’de anahtar kelimeler kalın, eğik, renkli, altı çizili gibi imlemeler ile aşırıya kaçmamak şartıyla yapılmalıdır.
 • H1,h2,h3,h4 gibi başlık biçimleri hiyerarşik olarak kullanılmalıdır.
 • Makale’den site dışına link çıkışı yapılacak ise bu bağlantının rel=”nofollow” olarak belirlenmesi gerekmektedir.
 • Makale’de mutlaka en az 1 adet özgün resim kullanılması gerekir. Bu resim için alt=”” parametresi kullanılmalı ve anahtar kelime bu kısıma yazılmalıdır. Anahtar kelimeniz “seo uyumlu makale” ise alt=”seo uyumlu makale” olarak belirlenmelidir.
 • Makale içinde kullanılacak video var ise mutlaka kullanılmalıdır. Video sayesinde makaleyi okuyan kişi sayfada daha uzun süre kalacaktır.

Bir Yorum

 1. Mustafa Çağlayan Gür

  SEO uyumlu makale için herkezin farklı yöntemleri mevcut. Lakin gel gelelim bunu uygulamak için kişilerin daha fazla zaman ayırması gerekiyor. Yani makale hazırlarken, hazırlanan makalenin kalitesini zaman belirleyecek. Ne kadar çok zaman ayırır ve kendi tekniklerimizi güzel bir şekilde geliştirip, uygularsak bu işte daha başarılı olacağımızı tahmin ediyorum. SEO uyumlu makaleler özellikle bu yeni dönemde daha fazla önemli duruma geldi bakalım sonumuz hayır olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir