SEO Meta Tagların Önemi Azaldı mı?

seo-meta-taglarMerhaba arkadaşlar, bir süredir vatani görevimi yaptığımdan dolayı sitemize makale girişi yapamamıştım. Yakın zamanda çok şükür sağ sağlim geldik. Eve vardıktan bir süre sonra biraz inceleme yaptığım ve Google’ın, son güncelleme ile yapısını değiştirdiği tespit ettim. Ama yanlış anlaşılan konulardan bir tanesi var ve çoğu insan bu konuda hata yapıyor.

Bu yazımızda Seo’da meta tagları önemini yitirdimi? ne gibi değişiklikler var ve neler yapılması gerekiyor size bunu anlatacağım.

Google Artık Meta Tag’lara Önem Vermiyor mu?

Geçmiş zamanlarda sayfa içinde kullanılan meta tag’lar arama motorları tarafından çok değer gören bir kavram olarak karşımıza çıktı. Title, keywords, description gibi kısımlarda kullanılan anahtar kelimeler sitelere avantaj sağlıyordu. Okuduğum bazı yazılarda meta tag’ların tamamen indirgendiği ve önemsizleşmeye başladığını ve etkisiz olduğunu söyleyenleri gördüm.

Bende bununla ilgili detaylı bir inceleme ve uygulama yapmış bulunuyorum. Doğru kullanılan, anahtar kelime yoğunlukların ayarlandığı meta tag’ları çok önemli olduğunu tespit ettim. Bu etkiyi görebilmeniz için dikkat etmeniz gereken konular var.

Google amca’nın en çok sorun teşkil ettiği siteler neydi? içeriklerden kaynaklanan hataların olduğu, spam veya kopya içeriklerin bulunduğu sitelerdi. Bu tarz siteler arama sonuçlarında istenilmeyen sonuçlara ulaştırabilmekte ve arama deneyimini olumsuz yönde etkileyen sitelerdir. Bu nedenle kopya içerikler, başlıklar, etiketler kullanan siteler içerik olarak sorun yaşayan siteler olmakta ve sıralamalarda çok gerilerde veya hiç çıkmamaktadır.

Daha Heyecan Verici Başlıklar!

Siteniz için kullanacağınız başlık ve açıklamalar heyecan verici, ilgi çekici bir metin’den oluşması gerekir. Site başlığınızda ve açıklama kısmında dikkat edeceğiniz hususları şu şekilde olmalıdır.

  • Sitenizin ne işe yaradığını bildiren özgün, ilgi çekici bir başlık belirlenmeli.
  • Başlıkta anahtar kelime yoğunluğu az olmalı.
  • Başlık kısa tutulmaya özen gösterilmeli.
  • Başlık tamamen büyük harflerden oluşturulmalı veya anahtar kelime büyük harflerle yazılmalı.
  • Açıklama kısmı 100 – 150 harf arasında olmalı.
  • Açıklama özgün ve başlık ile uyumlu olmalı.
  • Kullanıcı deneyimi önemli olduğundan, tam olarak sitenin ne işe yaradığı kısa olarak anlatılmalı.

Son olarak uygulama yaptığım bir sitede başlıkta anahtar kelimeyi geçirmeden index’lettirdiğimde Google’da anahtar kelimede 12.sayfaya düştü. 1 gün sonra anahtar kelimeyi yazıp indexlettirdiğimde site 7.sayfaya yükseldi. Bunun anlamı şu; sitenin başlık ve açıklama kısmında anahtar kelimenin 1 (bir) kere geçmesi sıralama bazlı fayda sağlamaktadır.

Büyük çaplı sitelerin buna ihtiyacı olmayabilir ama ufak, orta çaplı sitelerin bunlara önem vermesi gerekiyor.

 

Bir Yorum

  1. Size tamamen katılıyorum ve keywords kısmının tamamen etkisiz kaldığını Google söylemişti. Description kısmının önemi sizin dediğiniz gibi devam etmektedir. Meta tagları kullanırken, daha özgün anlatım biçimlerinin belirlenmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir