Makalelerde Doğru Etiket Kullanımı

seo-makale-etiket-dogru-kullanimiSeo günümüzde sürekli olarak gelişen ve gelişimini devam ettiren bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle spam teknikler ile arama motorlarını çöplük haline getiren kişilerden arındırılması amaçlanan yeni nesil seo anlayışı, arama sonuçlarını doğrudan etkiliyor. Doğru, organik bir seo tekniği uygulamanması yeni geliştirelecek olan algoritma güncellemelerinden zarar görmemenizi sağlayacaktır.

Doğallık kavramı, arama motorlarında listelenme açısından ve sitenin geleceği açısından çok önemlidir. Özellikle içerik bazlı sayfalarınızın, özgün bir anlatım biçimi sergilemesi, yazınızdaki imlemeler ve anahtar kelime yoğunlukları makalenin göreceği değeri belirler. Sürekli makale girişi yapan bloglar’ı yakından ilgilendiren bir konuya değineceğiz. Blog sitelerinde sık kullanılan etiketler’in doğru biçimde nasıl kullanılacağını, etiket miktarı ve anahtar kelime orantılamalarından bahsedeceğiz.

Etiket Kullanımı Nasıl Olmalı?

Özgün bir makale yazdınız ve bu makale için etiket belirlemek istiyorsunuz. Etiket kullanımının yanlış yapılması sonucu arama motorlarına spam izlenim verebileceğini unutmayın ve bunun sonucunda manuel spam’a girme durumunu olabilir. Maddeler halinde nasıl etiket kullanımı yapmamız gerektiğini anlatalım.

Etiket Adedi : Makalenizin uzunluğunu göz önünde bulundurarak etiket kullanmalısınız. Kısa bir makalede 2 ‘den fazla etiket kullanmamaya önem verin. 500 kelimelik bir makale yazdıysanız 100 kelime başına 1 etiket belirlemelisiniz. Yani 500 kelimelik bir makalede 5 etiket belirlemeniz ideal olacaktır. Yazınızın daha’da uzaması durumunda etiket sayınızı arttırmamak daha iyi olur. Daha fazlası tehlikeli olabilir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu : Makale yazarken mutlaka bir konuyu ele alırsınız ve bu konunun bir başlığı vardır. Bu konunun başlığı sizin makalenizin anahtar kelimesidir. Etiket belirlerken konu başlığına yani anahtar kelimelerinizi etiket yapmamak daha doğal bir izlenim verecektir.

Misal; makale başlığınız “Kurumsal Seo” ise etiket belirlerken doğrudan “kurumsal seo” yerine “kurumsal seo işleyişi”,”kurumsal ve naturel seo kuralları” gibi anahtar kelimeyi barındırabilen ve özgün bir etiket belirlemek daha organik görünecektir.

Etiket Kullanımının Tehlikeleri

Arama motorları etiket kullanımında spam teknikler kullanıldığını çok önceden tespit etmişti ve bu konuda spam kullanım yapanları manuel spam filtresine sokmaya başlamıştı. Bizim bu makalemizde anlattığımız üzere, özellikle bu tehlikeden uzak durmak için dikkat etmeniz gereken konular olduğunu unutmayın.

Özellikle; Etiket kullanım miktarı’nın makalenin uzunluğuna göre olması gerektiğini ve 5 adetten fazla kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Yine anahtar kelimeleri sürekli ve doğrudan barındıran etiketler spam olarak algılanabileceği için sizi zor durumlarda bırakabilir. Özellikle arama motorunda arama yapan kullanıcıların en çok yanlış sonuçlara sürüklenmesine neden olan etiket kavramı, bu nedenledir ki arama motorları tarafından çok dikkat ile takip edilmekte ve önem verilmektedir.

3 yorumlar

  1. Özellikle benim gibi wordpress altyapısı kullanan arkadaşlarımızın işine yarayabilecek, güzel bilgiler paylaşmışsınız. En çok yapılan hataların başında gelen çok aşırı etiket kullanımı, Google cezalarına maruz kalmak için önemli nedenlerden bir tanesi. Doğal bir yöntem olarak görünmüyor ve site içi hatalara sebep verebilir.

  2. teşekkür ederim hocam

  3. Artık makalede etiket kullanmak tam olarak spama zemin hazırlamak gibi bişey, etiket sanki doğru değil gibime geliyor çünkü aynı içerikleri sürekli kopyaladığını düşünün, buda doğal olmaz gibime geliyor. Sadece anahtar kelimeyi barındıran özgün ve maximum 2 adet etiket fayda sağlayabilir oda anahtar kelime yerine geçeceğinden dolayı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir