Link İnşaası Nedir? Nasıl Yapılır?

link-insaasi-nedir-seoSEO ile ile ilgilenen arkadaşlarımız mutlaka bilirler ki seo için backlink çok önemlidir. Eskiden backlink’lerin etkisi çok daha fazlayken, oluşturulan spam algısı nedeni ile backlink kavramı farklı noktalara doğru kaymaya başladı. Özellikle bütün seo tekniklerini backlinkler üzerine kuran kişilerin büyük sıkıntılar yaşadığı algoritmalar geliştirildi.

Önceden atılan backlinkler hızlı etki gösterir ve sıralama kolaylıkla değiştirilebilirdi. Şu anda ise durumlar çok farklı boyutlara geldi. Özellikle link satışlarının çoğalması ile birlikte neredeyse bütün siteler çöplük haline geldi. Tanıtım yazısı gibi kategoriler içinde yayınlanan tanıtım yazısı makaleleri bu kategorinin çöpleşmesine olanak sağlıyor. Sitelerin footer kısımlarından atılan backlinkler sitenin değerlerini sıfırlara düşürüyor. Haber siteleri dahi link çıkışlarını fazla miktarda arttırdı buda haber sitelerinden alınan etkininde azalmasına olanak sağladı. Yani kısacası backlink faktörü yine etkili ama eskisi gibi değil, bunun nedeni link satışları, spam backlink teknikleridir. Bunlar internet ortamını çöplük haline getiriyor ve haksız rekabete neden oluyor.

Yeni bir siteyi ele alarak nasıl bir başlangıç yapması gerektiğini ve link inşaa’sını ne doğrultuda yapması gerektiğini anlatacağız. Burada amacımız doğal bir izlenim sunmak ve ilerde gerçekleşecek algoritma güncellemelerine karşı hazırlıklı bir çalışma yöntemini anlatmaktır.

backlink-insaasi-onemli

Yeni Bir Blog Açtım, Nasıl Başlamalıyım?

Yeni bir web sitesi asla ilk zamanlarda link almamalıdır. Bunun yerine günlük 1’er tane özgün makale ile yazılar girilmelidir. Böylelikle hem blog’unuz özgün olacak hemde güncel kalacaktır. Burda SEO’nun iki önemli faktörünü uygulama ile işe başlamış oluyoruz. SEO için en önemli faktörlerden bir tanesi “özgünlük” diğeri ise “güncellik” faktörüdür. Şu anda backlink’ler etkisini kaybederek bu etkinin bir kısmı bu iki faktöre ilave edilmiştir. Burdan dediklerimi iyi anlayın ve bunu not edin bir yere. Uygulama yaptığınızda ne demek istediğimi göreceksiniz.

Yeni bir blog sürekli özgün makaleler post etmeli ve bu yaptığı uygulamayı bırakmamalıdır. Daha sonra ise webmaster forum sitelerinde ufak ücretler karşılığında satılan “farklı ip özgün yorum” hizmetlerinden yararlanmalıdır. Aralıklar belirleyip yazılan makalelere özgün yorumlar yazılması, konuların güncel kalmasına olanak sağlayacak ve buda arama motoru sıralamarında çok iyi sonuçlar elde etmenize olanak sağlayacaktır. Bu yorum hizmeti size hit’te sağlayacağı için konularınızın önemli olduğunu arama motorları tespit edecektir.

Yaklaşık 2 ay süresi boyunca backlink almanızı önermiyorum. Sadece sosyal medya paylaşımları yaparak bu sürede sitenizin bilinirliğin artmasına olanak sağlayabilirsiniz. Sosyal medya platformlarında var olmak, SEO için büyük öneme sahiptir. Bu sürede dediğim çalışmaları yaptıktan sonra, ufaktan link temin etmeye başlayabiliriz. Öncelikle tanıtım yazıları şeklinde backlinkler temin edebilirsiniz. Sıralamayı maddeler halinde yapalım.

  1. Forum tanıtımları ile backlinkler – Whois Backlinkler (2. Ayda)
  2. Tanıtım yazısı backlinkler (2.5 Ayda)
  3. Türkçe içerikli güçlü bloglardan yorum backlinkler (3. Ayda)
  4. Haber sitelerinden backlinkler (4. Ayda)

Anasayfadan backlink almanızı tavsiye etmiyorum. Alacağınız backlinkler kalıcı backlink olması çok önemlidir bu nedenle özellikle tanıtım yazısı şeklinde alabileceğiniz backlinkleri tavsiye ediyorum.

Yukarda listelediğimiz backlink çeşitleri dışında, özellikle 2-3 ay arası dizin kayıtları, firma rehberi kayıtları yapabilirsiniz. Backlink çeşitliliğini farklı platformlardan alacağınız çeşitli linkler ile sağlayabiliyorsunuz.

Bir diğer önemli konu ise “anahtar kelime yoğunluğu” konusudur. Backlink alırken anahtar kelime bazlı backlink sağlamak yerine doğrudan site url’si ile backlink’ler temin edebilirsiniz. Bu sayede ileriye yönelik bir backlink temeli oluşturmuş olursunuz. Backlink alacağınız siteyede dikkat etmek önemli bir konudur. Özellikle link çöplüğüne dönüşmemiş siteler, tanıtım yazısı kategorisi bulunmayan siteleri, güçlü siteleri tercih etmeniz her zaman avantaj sağlayacaktır.

Backlink alımları her zaman zamana yayılmalı, yavaş yavaş yapılmalıdır. Google filtre cezalarına maruz kalmadan doğal bir yapı oluşturmak gayet önemlidir. Backlinklerin etkisini ise hemen beklemeyin, o eskidendi J beklemekten başka careniz yok, yavaş yavaş faydaları göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir